Hoppa till huvudinnehåll
Gå till projektlistan
Bild
Foto från en konsert i Nairobi
Förbund:
Svenska musikerförbundet
Land:
Ghana
,
Kenya
,
Senegal
Region:
Afrika
Tematiskt område:
Informell sektor, migration och osäkra arbetsförhållanden

Strengthening Musicians Union in Africa

Fackförbund över hela världen arbetar varje dag för att säkerställa bättre och tryggare arbetsvillkor för sina medlemmar. Kunskap om och kring fackliga och mänskliga rättigheter är en förutsättning för att förbättra situationen för arbetstagare.

Musiker över hela världen arbetar under osäkra och krävande förhållanden. I flera länder hindras människor från att organisera sig fackligt.

Detta projekt syftar till att etablera och stärka fackförbund för musiker i Afrika, där många musiker har svårt att få tillgång till grundläggande rättigheter när de exempelvis arbetar på korta uppdrag eller enstaka konserter. Projektet ska bidra till att skapa starkare fackförbund, bland annat genom utbildningar och workshoppar. Det finns även ett tydligt element av påverkansarbete inom projektet.

Håll dig uppdaterad

Våra kostnadsfria utskick av nyhetsbrev och inbjudningar till olika evenemang är pausade. Besök gärna vår nyhetssida, eller våra sociala flöden på LinkedIn eller Instagram.